Kvalitný matrac je samozrejme dôležitý pre zdravý spánok, ale aj výber správneho roštu má výrazný vplyv na kvalitu nášho spánku a zaručuje jeho správnu funkciu. Správne zvolené rošty majú tiež vplyv na odvod vlhkosti, dýchanie matraca a tiež na ortopedické vlastnosti matraca alebo jeho životnosť.
Základné rozdelenie roštov
Rošty do postelí sú rozdelené do 3 hlavných skupín: laťkové, lamelové a segmentové rošty.
Laťkové rošty sa používajú pre všetky typy pružinových matracov a je to najstarší typ roštov s najdlhšou históriu na trhu.
Lamelové rošty sú najpoužívanejšou skupinou, ktorá je tvorená lamelami ako nosným prvkom. Tieto sa líšia šírkou lamiel, ich rozložením a počtom. Tiež vzdialenosťou medzi nimi a možnosťou nastavenia ich tvrdosti. Používajú sa pre penové matrace.
O krok vyššie sú kategórie segmentových roštov, ktoré vďaka flexibilnej podpore tela dokážu dokonale rozložiť svoju váhu a individuálne reagovať na zaťaženie v každom bode povrchu matraca. Preto dosiahnu lepšiu oporu a budú idálne ,,spolupracovať,, s vašim matracom. Tieto rošty sa používajú pre všetky typy penových matracov. Na našom e-shope ponúkame 2 typy segmentovaných roštov - ZEUS a NEPTUN - sú k dispozícii v troch variantoch: pevné, polohovateľné alebo motorové.
Ako si správne vybrať rošty do postele?
Pri výbere dbajte na rady odborníkov a overených výrobcov. Do úvahy zoberte celkovú výšku roštu, nosnosť, materiál a funkcie.
Pre pružinové matrace sú vhodné laťkové rošty (pri matracoch z taštičkových pružín by mala byť medzera na laťkových roštoch menšia ako 5 cm, pri Bonell pružinách môže byť medzera na rošte 5 cm a viac. Penové a latexové matrace je možné umiestniť na lamelové rošty alebo segmentové rošty.
Výber roštu (polohovateľného alebo pevného) je nutné vykonať v závislosti od požiadaviek na jeho pohodlie, ale aj praktickosť. Pri starších a imobilných osobách je vhodné vybrať polohovateľný rošt, alebo ideálne elektricky nastaviteľný rošt s motorom.
V prípade postele s úložným priestorom bude dôležitý ľahký prístup, preto je najvhodnejšou možnosťou výklopný rošt (označenie roštov: N-výklop a B-výklop)
Pri výbere materiálov sa nedajte oklamať cenou: najlepšou, najodolnejšou a najtrvácnejšou možnosťou sú bukové rošty a rošty vyrobené zo Sibírskej brezy.
Nezabudnite pri výbere aj na nosnosť roštu. Tá sa počíta ako súčet váhy matraca a ležiacej osoby, preto by mali mať dostatočnú váhovú rezervu -> špeciálne rošty s nosnosťou do 150 kg (označenie roštov: TOTAL).
Dôležitosť roštov pre vaše zdravie
Rošty dodávajú potrebnú mäkkosť alebo naopak – tvrdosť, rôznym častiam tela v rôznych zónach postele. Pri spánku v polohe na chrbte ale aj na boku ostáva chrbtica za ideálnych podmienok v prirodzenej polohe, matrac a jeho podložka pružne kopírujú tvar tela, nevyvíjajú tlak na kĺby alebo svaly, nenútia spiaceho k prebudeniu a pretáčaniu sa z dôvodu stuhnutých svalov.
1 Ak je rošt príliš tvrdý, vzniká neprirodzený tlak na kĺby a chrbticu - nesprávna poloha.
2 Ak je rošt príliš mäkký, telo sa príliš schúli, chrbtica je neprirodzene ohnutá a svaly sú napäté alebo stiahnuté. Vnútorné orgány sú tiež stlačené a nemôžu sa správne regenerovať.
3 Správnym riešením sú lamelové rošty, ktoré príslušné časti vystužia alebo naopak zjemnia s prihliadnutím na stavbu tela človeka a udržanie chrbtice v správnej polohe.
Ako sa starať o rošty
Nielen matrac, ale aj posteľný rošt si vyžaduje náležitú starostlivosť, aby mohol správne plniť svoju funkciu a podporovať zdravý spánok. Pre správnu a dlhodobú prevádzku roštu, vám odporúčame dodržiavať tieto pravidlá:
Rošt by mal byť v suchom prostredí.
Pod posteľou a roštom by mal byť vždy možný prístup vzduchu.
Najmenej dvakrát ročne utrite drevené a plastové časti roštu vlhkou handričkou.
V prípade motorových roštov nanášajte olej na pohyblivé časti raz ročne.
Rošty v žiadnom prípadne nepreťažujte (dodržujte nosnosť danú výrobcom).